College of Agriculture & Natural Resources
Animal & Avian Sciences

Ag Day 2018 Recap

Livestock Show Results
Top showmanship prizes went to (left to right) Alisa McNamara (Lamb), Allie Agate (Beef), Carly Guiltinan (Dairy), and grand champion overall Kaitlyn Smith.

This year, the weather was beautiful for the Ag Day Livestock Show held on April 28 as part of the campus-wide Maryland Day. Congratulations to Kaitlyn Smith, winner of the Grand Champion Award, and Lydia Printz, winner of the Chad Dulin Clark Memorial Herdsmanship Award. Many thanks to all who competed, the sponsors, judges, coaches, and all the others who helped to make the Livestock Show a success. Here are the placings:

Ag Day Livestock Show Results

April 28, 2018

Grand Champion Show:

Grand Champion– Kaitlyn Smith

Chad Dulin Clark Memorial Herdsmanship Award–Elsibel Espinal

Sigma Alpha Kiss-A-Pig- Meghan Bowman

 

Swine Show:

Champion– Kaitlyn Smith

 

Class 1:

Tabitha Gregory – 1

Cassie Bernhardt – 2

Abbi Santoni – 3

 

Class 2:

Kaitlyn Smith – 1

David Floyd – 2

  

Lamb Show:

Champion– Alisa McNamara  

 

Class 1:

Alisa McNamara – 1

Kelsey Nelson – 2

Jillian Yant – 3

Tess Butler-LaPointe – 4

Elizabeth Johnson – 5

Audrey Resnicow – 6

 

Class 2:

Danielle White – 1

Deena Silton – 2

Bailey Clark – 3

Rachele Franceschi – 4

Shannon Lamastra – 5

Katie Aceto – 6

 

Class 3:

Rebecca Thompson – 1

Scott Klug – 2

Nadia Khan – 3

John (Ross) Foraker – 4

Andrea Wilson – 5

 

Class 4:

Esther Martinez Garcia – 1

Allison Hatfield – 2

Ashley Houser – 3

Elsibel Espinal – 4

  

Dairy Show:

Champion – Carly Guiltinan

 

Class 1:

Carly Guiltinan – 1

Emily Davis – 2

Claudia Gomez – 3

Claire Shields – 4

 

Class 2:

Adrianna Sniezek – 1

Amanda Retallack – 2

Ember Lucier – 3

Hannah Mosley – 4

 

Class 3:

Rachel Gagliardi – 1

Megan Mihalik – 2

Paola Martinez – 3

Grace Brinsfield – 4

 

Class 4:

Jade Loewenstein – 1

Lydia Cairns – 2

Trey Maybury – 3

Ellie Hidalgo – 4

Tiffany Thompson – 5

 

Class 5:

Gabby Rowan – 1

Grace Markley – 2

Nicole Burgos – 3

  

Beef Show:

Champion – Allie Agate

 

Class 1:

Sarah King – 1

Lindsey Jacobs – 2

 

Class 2:

Allie Agate – 1

Emily Davis – 2

David Floyd – 3

Cheyenne Eller – 4

  

Judges:

Beef:  Bret Bucci

Dairy:  Kyle Plummer

Sheep:  Trish Hildebrand

Swine:  Garrett Hamby

 

Student Coaches:

Beef:  Emily Solis

Dairy:  Allie Agate and Maura McGraw

Sheep:  Sarah Gitterman, Samantha Kaminski, Grace Markley, and Adrianna Sniezek

Swine:  Lydia Printz

 

Faculty/Staff coaches:

Libby Dufour

Victoria Lake

Jennifer Reynolds

Racheal Slattery

Monica VanKlompenberg

 

Announcer:

Libby Dufour

 

Club Advisors:

Racheal Slattery

Monica VanKlompenberg

 

Sponsors:

Maryland Agricultural & Resource-Based Industry Development Corporation

Southern Maryland Agricultural Development Commission

Maintained by the IET Department of the College of Agriculture and Natural Resources. © 2018. Web Accessibility